fbpx

Systém monitorovania vodiča, čo to vlastne je?

Možno ste už novinku, ktorú Subaru predstavuje v novom modeli Forester e-BOXER, videli v teste alebo ste o nej čítali. Dnes sa Vám pokúsim v jednoduchosti  priblížiť ako novinka funguje a čo Vám prinesie.

Systém monitorovania vodiča alebo aj Driver Monitoring System (DMS) znie ako by Vás auto malo len kontrolovať až by si človek mohol povedať, že to ani nepotrebuje. To by však bola veľká chyba! Poďme sa spolu pozrieť na novinku.

Čo je to vlastne systém monitorovania vodiča?

Jedná sa o systém umiestnený nad multifunkčným displejom, ktorý pomocou kamery pozorne sleduje vodiča, aby sa zaistilo, že sa jeho pozornosť sústredí na cestu pred sebou. Novinka dokáže zároveň rozpoznať tvár, zapamätať si nastavenia a prispôsobiť prostredie interiéru z hľadiska bezpečnosti a pohodlia.

Ako to funguje?

Kamera sleduje vodiča vďaka čomu je schopná  v prípade nepozornosti alebo ospalosti zvukom upozorniť nielen vodiča ale aj ostatných cestujúcich.

Čo mi to prinesie?

To čo systém prinesie do každodenného života by som rozdelil na časti

1. Bezpečnosť –  poznáte ten pocit, keď Vašu pozornosť odpúta niečo vedľa cesty ako napr. zaujímavá príroda, billboard alebo niečo iné, vy sa zadívate na dlhšie ako by bolo treba a keď sa opäť pozriete pred seba na cestu zistíte, že to nemuselo dobre dopadnúť. Presne na takéto situácie je tu systém monitorovania vodiča, kamera Vás sleduje a vyhodnotí či sa náhodou nevenujete niečomu inému ako šoférovaniu príliš dlho.

2. Komfort – ak vo vozidle nejazdíte sám, určite Vás vie rozčúliť keď Vám manželka, kolega alebo niekto iný prestaví Vašu ideálnu polohu sedadla, ktorú ste si tak poctivo nastavovali. A s tým je teraz koniec! Nový Forester dokáže nastaviť 5 užívateľov a každý z nich si nastaví polohu sedadla a spätných zrkadiel. Potom už len stačí aby ste nastúpili do auta, kamera Vás rozpozná a bez toho aby ste museli niečo stláčať Vám okamžite nastaví sedadlo aj spätné zrkadlá.

Čo moje súkromie?

V dnešnej dobe digitálneho sveta sa samozrejme veľa ľudí obáva o svoje súkromie, v prípade systému monitorovania vodiča môžete byť pokojný. Systém slúži výhradne na funkcie, ktoré už boli spomenuté a kamera Vás nenatáča ani neukladá obraz takže sa nemusíte obávať o svoje súkromie.

Je nastavenie zložité?

Nastavenie prebieha veľmi jednoducho na displeji a ako náhle si uložíte svoje nastavenia už si po nastúpení do vozidla len užívate okamžité prispôsobenie interiéru Vašim požiadavkám.


Zatiaľ si môžete pozrieť krátke video, ktoré Vám priblíži ako jednoducho systém funguje v praxi.

Na budúce si predstavíme ďalšiu novinku systém automatického brzdenia pri cúvaní. Ak ho chcete vidieť medzi prvými prihláste sa na ober našich noviniek.

AUTOR ČLÁNKU: MARTIN SLYŠKO

%d blogerom sa páči toto: